Sledování filmů je jistě pohodlnější a také zabere mnohem méně času než zdlouhavé čtení tlusté knihy. Ale právě slavné knižní díla jsou častou předlohou k velkým filmovým nebo i divadelním trhákům. A ty se pak nakonec stávají slavnější. A o knihách ví jen zarytí čtenáři. Ale je to škoda. Děj se od knih ve filmech často liší, je upravován tak, aby oslovil co nejvíce diváků a tím vydělal větší peníze.
A nejeden z nás to jistě už zjistil, při pokusu ulehčit si tak práci při psaní čtenářského deníku do školy. Podívat se na film, bez toho aniž bychom ale znali děj knihy, se v tomhle případě moc nevyplácí. A tak milovníci knih často také kritizují vzniklé filmy podle knižních předloh. Ale někdy to tak úplně být nemusí a i film se povede a nakonec je možná i trochu lepší. Je to samozdřejmě věc názoru a vkusu. A jaká vlastně tedy slavná světová díla mají svoji knižní předlohu?
Určitě hodně z nich znáte a viděli jste je.
· Tenká červená linie
· Forrest Gump
· Dívka ve vlaku
· Hunger Games
· Kniha přežití
· Osvícení
· Marťan
· Eragon
· Mlčení jehňátek
· Zkrocená hora
· Deník Bridget Jonesové
· Tvář vody
· Trainspotting
I česká filmová díla se hojně inspirují u knih. A jaká to jsou?
· Ostře sledované vlaky
· Postřižiny
· Román pro ženy
· Colette
· Léto s kovbojem
· Úsměvy smutných mužů
· Hastrman
· Andělé všedního dne
· Alois Nebel
· Zloději zelených koní
· Grandhotel
· Díky za každé nové ráno
· Po strništi bos
O příběhy, které jsou zajímavé a dokážou chytnout za srdce větší množství lidí, je prostě zájem. A když baví kniha, počítá se s tím, že bude bavit i film, protože film má i větší množství svých fanoušků. A ať už je lepší kniha nebo film, příběhy o životě, dětech a lásce, příběhy o štěstí i útrapách osudu nás prostě pořád baví a určitě ještě dlouho bavit budou. A někdy opravdu stojí za to znát obojí, knihu i film a porovnat, co se vlastně povedlo lépe.