Blog

Porod. Začátek nového života je někdy hektický a překotný, jindy náročný a dlouhý. Pokud to stav rodičky umožňuje, pečlivě se připravuje na porod. A co dělají tatínci?
Měli by se připravovat taky, když ne přímo k porodu, alespoň na příchod potomka. Už totiž díkybohu nepřevládá názor, že porod je čistě ženská záležitost. Ano, jistě! Dítě za ženu na svět muž nepřivede, ale veškerá další péče o dítě je i jeho záležitostí.
miminko pod dekou.jpg
Dnešní doba je tatínkům nakloněna. Už během těhotenství mohou se ženou navštěvovat různé kurzy a cvičení. O přítomnosti u porodu by se tedy také mělo uvažovat a diskutovat. Je zcela normální, že se váš partner bude možná bát. Pak se může stát, že místo toho, aby podporoval partnerku, bude sám potřebovat pomoct.
Někteří odborníci dokonce hovoří o tom, že přítomnost partnera u porodu a sledování příchodu potomka na svět může negativně ovlivnit sexuální život partnerů po šestinedělí. Mohou mít strach z toho, že své partnerce ublíží.
Jestliže tedy nebude u porodu, může maminku alespoň povzbuzovat. Bývaly doby, kdy nemohl vstoupit do porodnice vůbec.
Může se ale taky stát, že rodička chce být u porodu sama. Trochu se možná zapomíná na to, že ne všechny ženy vnímají přítomnost někoho dalšího kladně.
Možná, že se tedy miminko s rodičem seznámí až čisté, zabalené v hezké zavinovačce . To vůbec nevadí! Všechny ostatní činnosti, tedy logicky kromě kojení, může vykonávat také. S kočárkem na procházky chodí většina mužů ráda. Není ale ani výjimkou muž, kterého potkáte s dítětem zavěšeným do šátku.
miminko v kostýmu.jpg
V poslední době se hodně mluví o tom, že nejlepším materiálem je čistá bavlna. Děti se prý také cítí bezpečně, když se v prvních týdnech zabalují do bavlněných dek, které mají barvy podobné těm, kterými je dítě obklopeno v děloze, to znamená kombinace červené a fialové.
Ať už se rozhodnete jakkoliv, je jisté, že narození potomka ovlivní nejen způsob života celé rodiny, ale také vzájemné vnímání partnerů.